Munadepühade eelne mänguline ja värvirõõmus fotosessioon Kassari saarel on kui eelmäng, looduse kevadisele tärkamisele, õidepuhkemisele. Värviliste pühade ootuses on modellideks Hiiumaised gourmet soolad (Hiiu Gourmet OÜ). Stilist Ly Johansen.

Soola tootmine pole Hiiumaal midagi uut. Mitmel pool rannikul on tänagi näha soolaauke, kus olla soola aurutatud. Rootsi aegse soolatootmise kohta on erinevaid lugusid ringlemas, millest on hea ülevaate oma Hiiu Lehes ilmunud artiklis “Müstilised soolaaugud” andnud Tabio Vares.

Omajagu salapära on ka Hiiumaise gourmet soola valmimises nagu igas väikeköögis valminud tootes. Soolasegusid sõrmede vahelt läbi lastes pole kahtlustki, et need on kokku segatud hoolimisega saare loodusandidest. Hiiumaa väheviljakal pinnasel lavendlit, peeti ja küüslauku kasvatades on vaja kannatlikku meelt ja head kätt. Näppude vahelt on läbi käinud ka iga astelpaju-, pihlaka- ja pohlamari, enne kui nad korvis koha leiavad. Kui saak on kokku kogutud ja köögis just õige tekstuuri ja vahekorraga kokku segatud, saab värvilse ja aromaatse soola rõõmsalt roogadele puistata.

Kui tavaline sool on igas köögis midagi, mis lihtsalt peab olema, siis Hiiu Gourmet värviliste soolade puhul see reegel ei kehti. Miks ma siis neid kasutan? Muidugi on hea teada, et neis on hiiumaiseid ürte, maitseköögivilu ja marju. Ellen Niidu meeliköitva luuletuse Suur maalritöö lummuses kasvanuna ei saa ma värvidest üle ega ümber. Roosa, kollase või suitsuse tooniga soolapuru võileiva käärul, värsletel keedetud kartulitel… pintslit haaramata saad päevale värve lisada, süüa silmadega. Kuid vaieldamatult võlub mind nende soolade puhul enim aroom, mis veskist soola jahvatades õhku paiskub. Üht äkki leiad end unelemas keset lavendlivälja või marjade raskusest lookas pihalapuu hapukate aroomide keskel. Mälupildid vahelduvad, lõhnadel on eriline võime sind ajas ja ruumis lennutada. Mõned pöörded soolaveskiga ja Sinu toit saab uue tähenduse.

Värviliste pühade ootuses.