Genius Loci I Külalised 1877. 1910. 2020, väljapanek pea kolmesaja aastase ajalooga Reigi pastoraadis. Märkimisväärse kultuurikihiga pastoraat, mis asub Hiiumaal, Reigi kihelkonnas avab läbi näituste sarja siinseid lugusid. Kuraator Maret Kukkur. Kunstiosa kuraator Kalli Sein.

Hoonega on seotud 22 kirikuõpetajat ning loendamatu arv külalisi. Siin on peidus nii Eesti hümni kui ka Aino Kallase “Reigi Õpetaja” sünd, mitmed Tõnu Õnnepalu teosed on hoones kuju võtnud. Näituse korraldajatel on kavas siinseid Kohavaime kõnetada viie aasta kestel.

Näitus Genius Loci I Külalised_lastetuba
Vaade kunagisest lastetoast kööki.

Esimene väljapanek, viie aasta hüpiknäituste “Genius Loci” sarjast, avanes 2020 aasta suvel ja kandis nime “Külalised”. Keskenduti esimese maailmasõja eelsele ajale – ajale, mil tehnikarevolutsioon tõotas kõigile paremat elu.
Ajalookülalised on Eino Leino vend Oskar Anders Lönnbohm aastast 1877, tundmatu baltisakslane aastast 1910 ja viis kirikuõpetajat, kes samal ajavahemikul pastoraadis elanud ja töötanud: Dietrich Leopold Rödder, Immanuel Rinne, Wilhelm Frese, Hermann Girgensohn ja Richard Georg Hirschhausen.

Kujutava kunsti külalised kaasajast, kes sümboolselt esindavad aastat 2020, on leidnud endale sobivad kohad, et suhestuda ruumi ja näituse külastajatega. 2020 aasta kunstnikud tulid Eesti kunsti­maastikult ja Läänemere suursaarte rahvusvahelisest kunstnike­rühmitusest, mis hõlmab Rügeni, Bornholmi, Ölandi, Gotlandi, Ahvenamaa, Hiiumaa, Saaremaa ja Muhumaa loovinimesi.

Näitus Genius Loci I Külalised_panipaik
Peegeldub. Abiruum.
Näitus Genius Loci I Külalised_kabinet
Kirikuõpetaja kabinetist avanev vaade. Põrandal on markeeritud kunagine mööbli paiknemine.
Näitus Genius Loci I Külalised_külalistetuba
Vaade tualetruumist läbi külalistetoa söögituppa.

Hanna Marrandi on oma artiklis Reigi pastoraadis kohtuvad mineviku vaimud ja oleviku kunst, mis ilmus 2. augustil 2020 Eesti Päevalehes näituse avanud lugejatele.